Swarovski

Značku Swarovski netreba špeciálne predstavovať, pretože šperky Swarovski z ich dielne pozná každý z nás minimálne z výrazných výkladov ktoré nás lákajú pozrieť sa na jednotlivé skvosty zblízka.

Swarovski je rodinný rakúsky podnik ktorého založenie má na svedomí brusič Daniel Swarovski (rodák z Čiech narodený v roku 1862), ktorý vynašiel v roku 1883 stroj na obrusovanie drahých kameňov (bol registrovaný od 1892). Vzhľadom na to, že mašinka potrebovala veľa energie, presťahoval sa do Tirolska kde bolo v tých časoch dostatok vodnej energie.

Neskôr, v roku 1911, založil Daniel spolu so svojimi synmi továreň ktorá sa postupom času stávala čoraz viac známejšou. Veľký prelom vo svete drahých kameňov však nastal až v roku 1956 kedy Swarovski predstavil v spolupráci so značkou Christian Dior tzv. dúhový kameň; išlo o kameň ktorý mal špeciálnu povrchovú úpravu tak, aby sa leskol do farieb pripomínajúcich dúhu.

Dnes si zvučné meno Swarovski dávame do súvislosti s drahými náušnicami, prsteňmi či brošňami ktoré majú v sebe zakomponovaný krištáľ. Značka je známa už vo viac ako 120 krajinách sveta a šperky z tejto dielne nosia aj známe osobnosti.